Sandvik Coromant MAGR 3 200 H13A CoroCut™ XS insert for grooving
Next
Sandvik Coromant MAGL 3 125 1025 CoroCut™ XS insert for grooving
Previous
Sandvik Coromant MAGL 3 125 1025 CoroCut™ XS insert for grooving
Previous
R 558,90
inc. vat
In stock
SKU
5735432
CoroCut® XS insert for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® XS insert for grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 6.1g |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 6deg |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| CW - Cutting Width | 0.5mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.025mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.025mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.05mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.05mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 1.3mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.02mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.02mm |
| ORDCODE | MAGR 3 050 H13A |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:05:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 3 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CE3R_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MAG |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C5-391.14-16 100 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 158,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-PSDNN-00080-25 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 485,50 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.20-10 070 Coromant Capto™ to Weldon adaptorR 6 492,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.19-06 080 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 8 487,00 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-391.19-08 080 Coromant Capto™ to shrink fit chuckR 8 487,00 inc. vat -
Sandvik Coromant C5-391.14-20 055 Coromant Capto™ to ER collet chuckR 6 158,25 inc. vat
Write Your Own Review