Sandvik Coromant MATR 3-UN01F-560-A 1105 CoroCut™ XS insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant MATR 3-UN01F-720-A 1105 CoroCut™ XS insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant MATR 3-UN01F-720-A 1105 CoroCut™ XS insert for thread turning
Previous
R 844,10
inc. vat
In stock
SKU
6765614
CoroCut® XS insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® XS insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.006kg |
| AN - Clearance Angle Major | 6deg |
| RE - Corner Radius | 0.06mm |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.8mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 0.31mm |
| HB - Thread Height Difference | 0.06mm |
| TPI - Threads Per Inch | 64 |
| PDX - Profile Distance Ex | 0.38mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 0mm |
| ORDCODE | MATR 3-UN01F-640-A 1105 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 13:12:00.000 |
| STDNO - Standard Number | ISO 5864-1978 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 3 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CE3R_1 |
| Grade | 1105 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| THFT - Thread Form Type | UN60 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | EXT |
| TCTR - Thread Tolerance Class | 2A |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| NT - Tooth Count | 1 |
Write Your Own Review