Sandvik Coromant CXS-04T098A20-4215R 1025 CoroTurn™ XS solid carbide tool for turning
Next
Sandvik Coromant MB-07T045-02-10L 1025 CoroCut™ MB solid carbide head for profiling
Previous
Sandvik Coromant MB-07T045-02-10L 1025 CoroCut™ MB solid carbide head for profiling
Previous
R 373,75
inc. vat
In stock
SKU
5735957
CoroCut® MB solid carbide head for profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® MB solid carbide head for profiling
| DCON - Connection Diameter | 7mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 2mm |
| WT - Weight Of Item | 2g |
| OAL - Overall Length | 4.8mm |
| OHX - Maximum Overhang | 2mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 45deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 42deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 10mm |
| WF - Functional Width | 5.8mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| RE - Corner Radius | 0.2mm |
| LPR - Protruding Length | 4mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.5mm |
| ORDCODE | MB-07T045-02-10R 1025 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SIMD_C0070_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:11:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review