Sandvik Coromant MB-07T093-02-10L 1025 CoroCut™ MB solid carbide head for turning
Next
Sandvik Coromant MB-07TE93-02-10L 1025 CoroCut™ MB solid carbide head for turning
Previous
Sandvik Coromant MB-07TE93-02-10L 1025 CoroCut™ MB solid carbide head for turning
Previous
R 387,55
inc. vat
In stock
SKU
5735487
CoroCut® MB solid carbide head for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® MB solid carbide head for turning
| DCON - Connection Diameter | 7mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 3.9mm |
| WT - Weight Of Item | 2g |
| OAL - Overall Length | 4.7mm |
| OHX - Maximum Overhang | 3.9mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 93deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 45deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 10mm |
| WF - Functional Width | 5.8mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| RE - Corner Radius | 0.2mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.8mm |
| ORDCODE | MB-07TE93-02-10R 1025 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SIMD_C0070_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:05:00.000 |
| Hand | R |
| Grade | 1025 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
Write Your Own Review