Sandvik Coromant MB-E16-34-09R Cylindrical shank to CoroCut™ MB adaptor
Next
Sandvik Coromant MB-E12-64-09R Cylindrical shank to CoroCut™ MB adaptor
Previous
Sandvik Coromant MB-E12-64-09R Cylindrical shank to CoroCut™ MB adaptor
Previous
R 4 528,70
inc. vat
In stock
SKU
5735504
Cylindrical shank with flat to CoroCut® MB adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Cylindrical shank with flat to CoroCut® MB adaptor
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 9mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 94.7mm |
| BD - Body Diameter | 9.5mm |
| LB - Body Length | 94.7mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 0deg |
| WT - Weight Of Item | 215g |
| OAL - Overall Length | 94.7mm |
| OHX - Maximum Overhang | 34mm |
| LSC - Clamping Length | 60mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 34mm |
| WF - Functional Width | 0mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| H - Shank Height | 14mm |
| LPR - Protruding Length | 94.7mm |
| ORDCODE | MB-E16-34-09 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLF3_G1600_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SIMD_C0090_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 17:00:00.000 |
| Hand | N |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant EF-25-12 Cylindrical sleeve with Easy-Fix positioningR 3 408,60 inc. vat -
Sandvik Coromant EF-25-16 Cylindrical sleeve with Easy-Fix positioningR 3 408,60 inc. vat -
Sandvik Coromant EF-32-05 Cylindrical sleeve with Easy-Fix positioningR 3 609,85 inc. vat -
Sandvik Coromant EF-25-08 Cylindrical sleeve with Easy-Fix positioningR 3 408,60 inc. vat -
Sandvik Coromant EF-25-06 Cylindrical sleeve with Easy-Fix positioningR 3 408,60 inc. vat -
Sandvik Coromant EF-25-10 Cylindrical sleeve with Easy-Fix positioningR 3 408,60 inc. vat
Write Your Own Review