Sandvik Coromant MBG-1616-09L Rectangular shank to CoroCut™ MB adaptor
Next
Sandvik Coromant MBG-12C-09L Rectangular shank to CoroCut™ MB adaptor
Previous
Sandvik Coromant MBG-12C-09L Rectangular shank to CoroCut™ MB adaptor
Previous
R 2 150,50
inc. vat
In stock
SKU
6010162
Rectangular shank to CoroCut® MB adaptor
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
Rectangular shank to CoroCut® MB adaptor
| DCON - Connection Diameter | 9mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 115.5mm |
| TQ - Torque | 3Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.36kg |
| OAL - Overall Length | 120mm |
| OHX - Maximum Overhang | 20mm |
| LSC - Clamping Length | 100mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| WF - Functional Width | 22.15mm |
| HF - Functional Height | 19.05mm |
| H - Shank Height | 19.05mm |
| LPR - Protruding Length | 120mm |
| B - Shank Width | 19.05mm |
| ORDCODE | MBG-12C-09R |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B1212_1 |
| ADINTWS - Adaptive Interface Workpiece Direction | W_SIMD_C0090_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 17:03:00.000 |
| Hand | R |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review