Sandvik Coromant N123F2-0279-0003-GF 1105 CoroCut™ 1-2 insert for grooving
Next
Sandvik Coromant N123F2-0239-0004-GF 1105 CoroCut™ 1-2 insert for grooving
Previous
Sandvik Coromant N123F2-0239-0004-GF 1105 CoroCut™ 1-2 insert for grooving
Previous
R 595,70
inc. vat
In stock
SKU
6075359
CoroCut® 1-2 insert for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 insert for grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 6.2g |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| Insert Thickness | 4.3321mm |
| CW - Cutting Width | 2.46mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.02mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.02mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.3mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.3mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 19.1mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.05mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.05mm |
| LIG - Insert Gauge Length | 20.05mm |
| ORDCODE | N123F2-0246-0003-GF 1105 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 12:24:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 7 |
| SSC - Insert Seat Size Code | F |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CCF2_1 |
| Grade | 1105 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | GF |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA365-076R25-W15H CoroMill™ 365 face milling cutterR 15 879,20 inc. vat -
Sandvik Coromant RA365-100J31-S15H CoroMill™ 365 face milling cutterR 15 315,70 inc. vat -
Sandvik Coromant RA365-076R25-S15H CoroMill™ 365 face milling cutterR 12 837,45 inc. vat -
Sandvik Coromant RA365-076R25-S15M CoroMill™ 365 face milling cutterR 11 260,80 inc. vat
Write Your Own Review