Sandvik Coromant N123G2-0300-0004-TM 1145 CoroCut™ 1-2 insert for turning
Next
Sandvik Coromant N123G2-0300-0004-TM H13A CoroCut™ 1-2 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant N123G2-0300-0004-TM H13A CoroCut™ 1-2 insert for turning
Previous
R 538,20
inc. vat
In stock
SKU
5736101
CoroCut® 1-2 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5.6g |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 92.5deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| Insert Thickness | 4.3321mm |
| CW - Cutting Width | 3mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | 0mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.1mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.4mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.4mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 18.4mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.8mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.1mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.1mm |
| LIG - Insert Gauge Length | 19.8mm |
| ORDCODE | N123G2-0300-0004-TM 1125 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:11:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 7 |
| SSC - Insert Seat Size Code | G |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CCG2_1 |
| Grade | 1125 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | TM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA216-38 07 M-M 1130 CoroMill™ 216 ball nose insertR 1 348,95 inc. vat -
Sandvik Coromant RA216-51 07 M-M 1130 CoroMill™ 216 ball nose insertR 1 798,60 inc. vat -
Sandvik Coromant RA216-32 06 E-M 1130 CoroMill™ 216 ball nose insertR 1 197,15 inc. vat
Write Your Own Review