Sandvik Coromant N123G2-0400-RM 1125 CoroCut™ 1-2 insert for profiling
Next
Sandvik Coromant N123G2-0361-0003-GF 1125 CoroCut™ 1-2 insert for grooving
Previous
Sandvik Coromant N123G2-0361-0003-GF 1125 CoroCut™ 1-2 insert for grooving
Previous
R 391,00
inc. vat
In stock
SKU
5735754
CoroCut® 1-2 insert for profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 insert for profiling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.8g |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 90deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| RE - Corner Radius | 2mm |
| Insert Thickness | 4.3321mm |
| CW - Cutting Width | 4mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | 0mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.1mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 18.1mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.8mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.1mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.1mm |
| LIG - Insert Gauge Length | 20.13mm |
| ORDCODE | N123G2-0400-RM H13A |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:08:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 7 |
| SSC - Insert Seat Size Code | G |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CCG2_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | RM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant PCLNR 3225P 12HP T-Max™ P shank tool for turningR 4 405,65 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-PCLNR-35175-16M1 T-Max™ P cutting unit for turningR 7 075,95 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-PDUNR-22110-15M1 T-Max™ P cutting unit for turningR 7 075,95 inc. vat -
Sandvik Coromant PCLNL 3232P 12HP T-Max™ P shank tool for turningR 5 350,95 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-PDUNL-22110-15M1 T-Max™ P cutting unit for turningR 7 075,95 inc. vat -
Sandvik Coromant PCLNL 3225P 12HP T-Max™ P shank tool for turningR 4 405,65 inc. vat
Write Your Own Review