Sandvik Coromant R123H1-0200-RO 1105 CoroCut™ 1-2 insert for profiling
Next
Sandvik Coromant N123L1-0800-RO 1125 CoroCut™ 1-2 insert for profiling
Previous
Sandvik Coromant N123L1-0800-RO 1125 CoroCut™ 1-2 insert for profiling
Previous
R 601,45
inc. vat
Out of stock
SKU
6199520
CoroCut® 1-2 insert for profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 insert for profiling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 18.7g |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 105deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 90deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| RE - Corner Radius | 4mm |
| Insert Thickness | 6.05mm |
| CW - Cutting Width | 8mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.02mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.02mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 3.8mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.01mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.01mm |
| LIG - Insert Gauge Length | 30.5mm |
| ORDCODE | N123L1-0800-RO S05F |
| CHANGEDATE | 2022-09-22 11:46:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 9 |
| SSC - Insert Seat Size Code | L |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CCL1_1 |
| Grade | S05F |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | RO |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 600-032A32-10H CoroMill™ 600 face milling cutterR 7 525,60 inc. vat -
Sandvik Coromant 600-025A25-10H CoroMill™ 600 face milling cutterR 6 350,30 inc. vat -
Sandvik Coromant 600-040Q16-10H CoroMill™ 600 face milling cutterR 8 936,65 inc. vat
Write Your Own Review