Sandvik Coromant N123U3-0050-0000-GS 1125 CoroCut™ 3 insert for grooving
Next
Sandvik Coromant N123T3-0340-BG H10F CoroCut™ 3 carbide blank
Previous
Sandvik Coromant N123T3-0340-BG H10F CoroCut™ 3 carbide blank
Previous
R 730,25
inc. vat
In stock
SKU
5737083
CoroCut® 3 insert for profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 3 insert for profiling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 4.5g |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 91.5deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 90deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| RE - Corner Radius | 0.25mm |
| Insert Thickness | 5.64mm |
| CW - Cutting Width | 0.5mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.02mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.02mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 1.5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.3mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.05mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.05mm |
| CUTDIA - Work Piece Parting Diameter Maximum | 100mm |
| ORDCODE | N123U3-0050-RS 1125 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:19:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | U |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CDU_1 |
| Grade | 1125 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | RS |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review