Sandvik Coromant N151.2-265-25-4G 1125 T-Max™ Q-Cut insert for grooving
Next
Sandvik Coromant N123U3-0140-0000-GS 1125 CoroCut™ 3 insert for grooving
Previous
Sandvik Coromant N123U3-0140-0000-GS 1125 CoroCut™ 3 insert for grooving
Previous
R 730,25
inc. vat
In stock
SKU
5737317
CoroCut® 3 insert for profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 3 insert for profiling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 9.2g |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 91.5deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 90deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| RE - Corner Radius | 0.75mm |
| Insert Thickness | 5.64mm |
| CW - Cutting Width | 1.5mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.02mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.02mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 3.3mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 0.5mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.05mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.05mm |
| CUTDIA - Work Piece Parting Diameter Maximum | 100mm |
| ORDCODE | N123U3-0150-RS 1125 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:21:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | U |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CDU_1 |
| Grade | 1125 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | RS |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SSDCR 1616H 09 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 668,65 inc. vat -
Sandvik Coromant SSDCL 2525M 12 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SRDCL 3225P 06-A CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 162,00 inc. vat -
Sandvik Coromant STFCL 2525M 16 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 971,10 inc. vat -
Sandvik Coromant SRSCL 2020K 10 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 1 875,65 inc. vat
Write Your Own Review