Sandvik Coromant N151.2-500-5E 4225 T-Max™ Q-Cut insert for parting
Next
Sandvik Coromant N151.2-800-4E 235 T-Max™ Q-Cut insert for parting
Previous
Sandvik Coromant N151.2-800-4E 235 T-Max™ Q-Cut insert for parting
Previous
R 443,90
inc. vat
In stock
SKU
5737834
T-Max® Q-Cut insert for parting
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Q-Cut insert for parting
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 15g |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| Insert Thickness | 10.318mm |
| CW - Cutting Width | 8mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | 0mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.25mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.6mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.6mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.1mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.1mm |
| ORDCODE | N151.2-800-4E 4225 |
| CHANGEDATE | 2022-04-21 16:42:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 7 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 80 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CB2G80_1 |
| Grade | 4225 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | 4E |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SNMG 25 07 16-PR 4335 T-Max™ P insert for turningR 1 063,75 inc. vat -
Sandvik Coromant CNMG 25 09 24-PR 4335 T-Max™ P insert for turningR 1 202,90 inc. vat -
Sandvik Coromant SNMG 25 09 24-PR 4335 T-Max™ P insert for turningR 1 202,90 inc. vat -
Sandvik Coromant SNMG 25 07 24-PR 4335 T-Max™ P insert for turningR 1 063,75 inc. vat
Write Your Own Review