Sandvik Coromant N151.2-800-60-4P 1125 T-Max™ Q-Cut insert for profiling
Next
Sandvik Coromant N151.3-500-40-7G 3020 T-Max™ Q-Cut insert for grooving
Previous
Sandvik Coromant N151.3-500-40-7G 3020 T-Max™ Q-Cut insert for grooving
Previous
R 302,45
inc. vat
In stock
SKU
5737815
T-Max® Q-Cut insert for profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Q-Cut insert for profiling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 9.2g |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 103deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 90deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| RE - Corner Radius | 4mm |
| Insert Thickness | 10.318mm |
| CW - Cutting Width | 8mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.02mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.02mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 3.6mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.02mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.02mm |
| ORDCODE | N151.2-800-60-4P H13A |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:25:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 7 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 60 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CB2G60_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | 4P |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review