Sandvik Coromant N151.2-A187-40-4P H13A T-Max™ Q-Cut insert for profiling
Next
Sandvik Coromant N151.2-A187-40-5G 4225 T-Max™ Q-Cut insert for grooving
Previous
Sandvik Coromant N151.2-A187-40-5G 4225 T-Max™ Q-Cut insert for grooving
Previous
R 322,00
inc. vat
In stock
SKU
5736866
T-Max® Q-Cut insert for profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Q-Cut insert for profiling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.4g |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 90deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| RE - Corner Radius | 2.3749mm |
| Insert Thickness | 8.106mm |
| CW - Cutting Width | 4.75mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.0508mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.0508mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 2.1mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.025mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.025mm |
| ORDCODE | N151.2-A187-40-5P 4225 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:17:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 7 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 40 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CB2G40_1 |
| Grade | 4225 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | 5P |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review