Sandvik Coromant N151.3-600-50-7G 1125 T-Max™ Q-Cut insert for grooving
Next
Sandvik Coromant N151.2-A213-50-4G 235 T-Max™ Q-Cut insert for grooving
Previous
Sandvik Coromant N151.2-A213-50-4G 235 T-Max™ Q-Cut insert for grooving
Previous
R 305,90
inc. vat
In stock
SKU
5737019
T-Max® Q-Cut insert for profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Q-Cut insert for profiling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.7g |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 110deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 90deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 8deg |
| RE - Corner Radius | 3mm |
| Insert Thickness | 6.106mm |
| CW - Cutting Width | 6mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.05mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.05mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 2.7mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.02mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.02mm |
| ORDCODE | N151.3-600-50-7P 1125 |
| CHANGEDATE | 2022-06-23 10:18:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 7 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 50 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CB3F50_1 |
| Grade | 1125 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | 7P |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C4-PCLNL-13080-09M1 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 517,70 inc. vat
Write Your Own Review