Sandvik Coromant PVJNL 12 3BHP T-Max™ P shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant PDJNL 20 4DHP T-Max™ P shank tool for turning
Previous
Sandvik Coromant PDJNL 20 4DHP T-Max™ P shank tool for turning
Previous
R 5 350,95
inc. vat
In stock
SKU
6188543
T-Max® P shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P shank tool for turning
| CP - Coolant Pressure | 27500000Pa |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 150mm |
| TQ - Torque | 5Nm |
| WT - Weight Of Item | 1079g |
| OAL - Overall Length | 150mm |
| OHX - Maximum Overhang | 41.6mm |
| LSC - Clamping Length | 108.4mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 93deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 27deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 38.1mm |
| HF - Functional Height | 31.75mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -6deg |
| LAMS - Inclination Angle | -7deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| H - Shank Height | 31.75mm |
| B - Shank Width | 31.75mm |
| ORDCODE | PDJNR 20 4DHP |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B2020_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 8 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 16:15:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | P |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_DN1504_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | DNMG 15 04 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 15 |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 1/8-28 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review