Sandvik Coromant PDJNR 2525M 11HP T-Max™ P shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant PDJNR 1616H 11HP T-Max™ P shank tool for turning
Previous
Sandvik Coromant PDJNR 1616H 11HP T-Max™ P shank tool for turning
Previous
R 3 776,60
inc. vat
In stock
SKU
6188453
T-Max® P shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P shank tool for turning
| CP - Coolant Pressure | 27500000Pa |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 125mm |
| TQ - Torque | 2Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.371kg |
| OAL - Overall Length | 125mm |
| OHX - Maximum Overhang | 36.4mm |
| LSC - Clamping Length | 88.6mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 93deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 27deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 25mm |
| HF - Functional Height | 20mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -6deg |
| LAMS - Inclination Angle | -7deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| H - Shank Height | 20mm |
| B - Shank Width | 20mm |
| ORDCODE | PDJNR 2020K 11HP |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A2020_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 8 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 16:15:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | P |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WISO_DN1104_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | DNMG 11 04 08 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | D |
| SSC - Insert Seat Size Code | 11 |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 1/8-28 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R216-32EH25 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 9 339,15 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-30EH25 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 9 339,15 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-20EH20 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 7 315,15 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-16EH16 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 6 509,00 inc. vat -
Sandvik Coromant RA216-10EH10 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 6 095,00 inc. vat -
Sandvik Coromant R216-25EH25 CoroMill™ 216 ball nose milling cutterR 8 142,00 inc. vat
Write Your Own Review