Sandvik Coromant QD-NH-0400-0004-CM 1125 CoroCut™ QD insert for parting
Next
Sandvik Coromant QD-NG-0300-0004-CM 1145 CoroCut™ QD insert for parting
Previous
Sandvik Coromant QD-NG-0300-0004-CM 1145 CoroCut™ QD insert for parting
Previous
R 307,05
inc. vat
In stock
SKU
6802760
CoroCut® QD insert for parting
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® QD insert for parting
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.4g |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| Insert Thickness | 3.1mm |
| CW - Cutting Width | 3mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | -0.05mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.05mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.4mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.4mm |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.05mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.05mm |
| ORDCODE | QD-NG-0300-0004-CM 4325 |
| CHANGEDATE | 2022-09-21 11:45:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 7 |
| SSC - Insert Seat Size Code | G |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CMG_1 |
| Grade | 4325 |
| COATING | CVD TiCN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | CM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review