Sandvik Coromant QD-RFC0500-12S CoroCut™ QD shank tool for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant QS-SMALL083XHP-M CoroCut™ XS QS shank tool for parting & grooving
Previous
Sandvik Coromant QS-SMALL083XHP-M CoroCut™ XS QS shank tool for parting & grooving
Previous
R 2 814,05
inc. vat
In stock
SKU
6914207
CoroCut® QD shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® QD shank tool for parting and grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 127mm |
| WT - Weight Of Item | 0.319kg |
| OAL - Overall Length | 127mm |
| OHX - Maximum Overhang | 25.4mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 25.4mm |
| WF - Functional Width | 19.15mm |
| HF - Functional Height | 19.05mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 3.3mm |
| H - Shank Height | 19.05mm |
| CW - Cutting Width | 1mm |
| B - Shank Width | 19.05mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 9.525mm |
| CUTDIA - Work Piece Parting Diameter Maximum | 19.05mm |
| ORDCODE | QD-RFB0375-12S |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B1212_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-13 15:55:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CMB_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | QD-NB-0100-0001-CM |
| SSC - Insert Seat Size Code | B |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
Write Your Own Review