Sandvik Coromant QD-NN1H36-21A CoroCut™ QD blade for parting
Next
Sandvik Coromant QD-RL1F33C25A CoroCut™ QD blade for parting
Previous
Sandvik Coromant QD-RL1F33C25A CoroCut™ QD blade for parting
Previous
R 3 485,65
inc. vat
In stock
SKU
6619277
CoroCut® QD blade for parting
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® QD blade for parting
| CP - Coolant Pressure | 7000000Pa |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 110mm |
| WT - Weight Of Item | 151g |
| OAL - Overall Length | 110mm |
| OHX - Maximum Overhang | 40mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 17mm |
| WF - Functional Width | 8.325mm |
| HF - Functional Height | 25mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4mm |
| H - Shank Height | 31.9mm |
| CW - Cutting Width | 4mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 40mm |
| ORDCODE | QD-RL1H40C25A |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_PMC012_C025L_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 2 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-19 09:20:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CMH_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | QD-NH-0400-0002-CM |
| SSC - Insert Seat Size Code | H |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review