Sandvik Coromant QS-3-80-LL12-22-10C CoroTurn™ 300 QS shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant QS-3-80LL252531-10C CoroTurn™ 300 QS shank tool for turning
Previous
Sandvik Coromant QS-3-80LL252531-10C CoroTurn™ 300 QS shank tool for turning
Previous
R 4 532,15
inc. vat
Out of stock
SKU
6814414
CoroTurn® 300 QS shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 300 QS shank tool for turning
| CP - Coolant Pressure | 15000000Pa |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 103.925mm |
| TQ - Torque | 4.5Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.308kg |
| OAL - Overall Length | 103.925mm |
| OHX - Maximum Overhang | 53.975mm |
| LSC - Clamping Length | 69mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 94.7deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 0deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 34.925mm |
| WF - Functional Width | 25.4mm |
| HF - Functional Height | 19.05mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | -5.5deg |
| LAMS - Inclination Angle | -6.466deg |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 11mm |
| H - Shank Height | 19.05mm |
| B - Shank Width | 19.05mm |
| W1 - Insert Width | 10mm |
| HBL - Head Bottom Offset Length | 34.925mm |
| ORDCODE | QS-3-80-LR12-22-10C |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B1212_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 8 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-07-14 14:51:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | P |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_TJ1011_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 3-80-101108 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 10 |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 1/8-28 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review