Sandvik Coromant QS-CP-30AL-2020-11C CoroTurn™ Prime QS shank tool for turning
Next
Sandvik Coromant C6-CP-30AL-45065-11C CoroTurn™ Prime cutting unit for turning
Previous
Sandvik Coromant C6-CP-30AL-45065-11C CoroTurn™ Prime cutting unit for turning
Previous
R 4 544,80
inc. vat
In stock
SKU
7100716
CoroTurn® Prime QS shank tool for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® Prime QS shank tool for turning
| CP - Coolant Pressure | 15000000Pa |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 101mm |
| TQ - Torque | 4Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.268kg |
| OAL - Overall Length | 101mm |
| OHX - Maximum Overhang | 52mm |
| LSC - Clamping Length | 69mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 30deg |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 15deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 32mm |
| WF - Functional Width | 25mm |
| HF - Functional Height | 20mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 11mm |
| RE - Corner Radius | 0.79375mm |
| Insert Thickness | 6mm |
| H - Shank Height | 20mm |
| B - Shank Width | 20mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.5mm |
| HBL - Head Bottom Offset Length | 32mm |
| ORDCODE | QS-CP-30AR-2020-11C |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A2020_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 15:16:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_TKA11_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | CP-A1108 |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | CP-A |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 1/8-28 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| DPC - Damping Property | False |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review