Sandvik Coromant QS-QD-LFD0625C12D CoroCut™ QD QS shank tool for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant QD-NN2L80-45A CoroCut™ QD blade for parting
Previous
Sandvik Coromant QD-NN2L80-45A CoroCut™ QD blade for parting
Previous
R 5 403,85
inc. vat
In stock
SKU
6827068
CoroCut® QD QS shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® QD QS shank tool for parting and grooving
| CP - Coolant Pressure | 15000000Pa |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 88.7mm |
| WT - Weight Of Item | 0.219kg |
| OAL - Overall Length | 88.7mm |
| OHX - Maximum Overhang | 45mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 25mm |
| WF - Functional Width | 20mm |
| HF - Functional Height | 20mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 3.3mm |
| H - Shank Height | 20mm |
| CW - Cutting Width | 1.5mm |
| B - Shank Width | 20mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 16mm |
| CUTDIA - Work Piece Parting Diameter Maximum | 32mm |
| ORDCODE | QS-QD-LFD16C2020D |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A2020_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 3 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-01-19 10:51:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CMD_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | QD-ND-0150-0001-CM |
| SSC - Insert Seat Size Code | D |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 1/8-28 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review