Sandvik Coromant QS-SMALR123XHP CoroCut™ XS QS shank tool for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant QD-LFE0500-06S CoroCut™ QD shank tool for parting & grooving
Previous
Sandvik Coromant QD-LFE0500-06S CoroCut™ QD shank tool for parting & grooving
Previous
R 4 924,30
inc. vat
In stock
SKU
7048262
CoroCut® XS QS shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® XS QS shank tool for parting and grooving
| CP - Coolant Pressure | 15000000Pa |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 94.1mm |
| WT - Weight Of Item | 0.22kg |
| OAL - Overall Length | 94.1mm |
| OHX - Maximum Overhang | 44.05mm |
| LSC - Clamping Length | 69mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| OHN - Minimum Overhang | 25mm |
| WF - Functional Width | 19.05mm |
| HF - Functional Height | 19.05mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| H - Shank Height | 19.05mm |
| B - Shank Width | 19.05mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 7.2542mm |
| HBL - Head Bottom Offset Length | 25.1mm |
| ORDCODE | QS-SMALL123XHP |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B1212_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 3 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 7 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 15:15:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CE3_1 |
| Hand | L |
| MIID - Master Insert Identification | MACL 3 200-N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 3 |
| CNT - Coolant Entry Thread Size | G 1/8-28 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review