Sandvik Coromant QS-SMALR1616E3HP CoroCut™ XS QS shank tool for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant QS-SMALL1616E3HP CoroCut™ XS QS shank tool for parting & grooving
Previous
Sandvik Coromant QS-SMALL1616E3HP CoroCut™ XS QS shank tool for parting & grooving
Previous
R 4 406,80
inc. vat
In stock
SKU
6010218
CoroCut® XS QS shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® XS QS shank tool for parting and grooving
| CP - Coolant Pressure | 8000000Pa |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 70mm |
| TQ - Torque | 1.2Nm |
| WT - Weight Of Item | 114g |
| OAL - Overall Length | 84.4mm |
| OHX - Maximum Overhang | 28mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 15.875mm |
| HF - Functional Height | 15.875mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 3.175mm |
| H - Shank Height | 15.875mm |
| B - Shank Width | 15.875mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 8.5mm |
| ORDCODE | QS-SMALR103XHP |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_PMC10_B1010_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 7 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-15 15:03:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | S |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CE3_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | MACR 3 200-N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 3 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D2400C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3600C6-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 931,25 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D4200L40-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 038,85 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D4300L50-04 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 13 363,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D2400C6-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 545,00 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D4300L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 620,75 inc. vat
Write Your Own Review