Sandvik Coromant R151.2-400 05-5E 235 T-Max™ Q-Cut insert for parting
Next
Sandvik Coromant R151.2-300 05-5E 4225 T-Max™ Q-Cut insert for parting
Previous
Sandvik Coromant R151.2-300 05-5E 4225 T-Max™ Q-Cut insert for parting
Previous
R 575,00
inc. vat
In stock
SKU
5741584
CoroCut® 1-2 insert for parting
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 insert for parting
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.008kg |
| BAMS - Machine Side Body Angle | 0deg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| Insert Thickness | 4.35mm |
| CW - Cutting Width | 5mm |
| CWTOLL - Cutting Width Lower Tolerance | 0mm |
| CWTOLU - Cutting Width Upper Tolerance | 0.1mm |
| REL - Corner Radius Left | 0.4mm |
| RER - Corner Radius Right | 0.4mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 23.6mm |
| PSIRR - Major Right Hand Cutting Edge Angle | 5deg |
| RETOLL - Corner Radius Lower Tolerance | -0.1mm |
| RETOLU - Corner Radius Upper Tolerance | 0.1mm |
| LIG - Insert Gauge Length | 24.6982mm |
| ORDCODE | R123J2-0500-0504-CR 1125 |
| CHANGEDATE | 2022-09-07 11:42:00.000 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 9 |
| SSC - Insert Seat Size Code | J |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_CCJ2_1 |
| Grade | 1125 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | CR |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C6-A390.45-50 040 CAT-V to Coromant Capto™ adaptorR 6 811,45 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-DSSNR-45052-19 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 056,55 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-A390.45-50 090 CAT-V to Coromant Capto™ adaptorR 6 811,45 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-DSSNL-45056-12 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 056,55 inc. vat -
Sandvik Coromant C6-DSSNL-45054-15 T-Max™ P cutting unit for turningR 5 056,55 inc. vat
Write Your Own Review