Sandvik Coromant R166.39G-24BU22-050 1125 T-Max™ Twin-Lock insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant R166.0G-16MM01F125 1020 T-Max™ U-Lock insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant R166.0G-16MM01F125 1020 T-Max™ U-Lock insert for thread turning
Previous
R 424,35
inc. vat
In stock
SKU
5742290
T-Max® U-Lock insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® U-Lock insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 4.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.4mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 1.67mm |
| HB - Thread Height Difference | 0.3mm |
| TPI - Threads Per Inch | 12 |
| PDX - Profile Distance Ex | 1.4mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 1.3mm |
| ORDCODE | R166.0L-16WH01-120 1020 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 06:35:00.000 |
| STDNO - Standard Number | BS-84-1956 |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | T |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TBI16R_1 |
| Grade | 1020 |
| COATING | PVD TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | A |
| THFT - Thread Form Type | WH55 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | INT |
| TCTR - Thread Tolerance Class | CLASSA |
| CEDC - Cutting Edge Count | 3 |
| NT - Tooth Count | 1 |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant TNGA160408S01030A 7015 T-Max™ P insert for turningR 3 063,60 inc. vat
Write Your Own Review