Sandvik Coromant R166.0L-16WH01-280 4125 T-Max™ U-Lock insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant R166.0G-16MM01F200 1020 T-Max™ U-Lock insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant R166.0G-16MM01F200 1020 T-Max™ U-Lock insert for thread turning
Previous
R 1 084,45
inc. vat
In stock
SKU
5742300
T-Max® Twin-Lock insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Twin-Lock insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 18.9g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.675mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 2.23mm |
| HB - Thread Height Difference | 0.43mm |
| TPI - Threads Per Inch | 8 |
| PDX - Profile Distance Ex | 10.34mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 12.383mm |
| TG - Taper Gradient | 0.0625 |
| INSL - Insert Length | 24mm |
| ORDCODE | R166.39G-24RD13-080 1125 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 23:24:00.000 |
| STDNO - Standard Number | API SPEC. 5B |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 24 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TGG24_1 |
| Grade | 1125 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | A |
| THFT - Thread Form Type | APR60 |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | EXT |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| NT - Tooth Count | 3 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review