Sandvik Coromant R166.0G-16MM01F300 1020 T-Max™ U-Lock insert for thread turning
Next
Sandvik Coromant R166.0L-16WH01C140 1020 T-Max™ U-Lock insert for thread turning
Previous
Sandvik Coromant R166.0L-16WH01C140 1020 T-Max™ U-Lock insert for thread turning
Previous
R 1 169,55
inc. vat
In stock
SKU
5742308
T-Max® Twin-Lock insert for thread turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Twin-Lock insert for thread turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 19.3g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4.675mm |
| HA - Theoretical Thread Height | 12.18mm |
| HB - Thread Height Difference | 10.6mm |
| TPI - Threads Per Inch | 5 |
| PDX - Profile Distance Ex | 8.41mm |
| PDY - Profile Distance Ey | 12.02mm |
| TG - Taper Gradient | 0.0625 |
| INSL - Insert Length | 24mm |
| ORDCODE | R166.39L-24BU12-050 4125 |
| CHANGEDATE | 2021-12-20 23:24:00.000 |
| STDNO - Standard Number | API SPEC. 5B |
| Hand | R |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 24 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MCOR_TGL24_1 |
| Grade | 4125 |
| COATING | PVD TiAlN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | A |
| THFT - Thread Form Type | BUT |
| TPT - Thread Profile Type | F |
| TTP - Thread Type | INT |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| NT - Tooth Count | 2 |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review