Sandvik Coromant RAG551.31-161605-25 T-Max™ Q-Cut head for grooving
Next
Sandvik Coromant RAG551.31-160808-20 T-Max™ Q-Cut head for grooving
Previous
Sandvik Coromant RAG551.31-160808-20 T-Max™ Q-Cut head for grooving
Previous
R 5 529,20
inc. vat
In stock
SKU
5738313
T-Max® Q-Cut head for grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Q-Cut head for grooving
| CP - Coolant Pressure | 1000000Pa |
|---|---|
| DCON - Connection Diameter | 16mm |
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 16mm |
| WT - Weight Of Item | 20.9g |
| OAL - Overall Length | 18mm |
| OHX - Maximum Overhang | 16mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| DMIN - Minimum Bore Diameter | 20mm |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| WF - Functional Width | 11.5mm |
| HF - Functional Height | 0mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.783mm |
| CW - Cutting Width | 2mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 3.5mm |
| ORDCODE | RAG551.31-161603-20 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_SLHDS_C0160_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 1 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 2 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-09-01 01:07:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CB3G20_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N151.3-200-20- 4G |
| SSC - Insert Seat Size Code | 20 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review