Sandvik Coromant RCGX120700E 6065 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCGX090700E 6065 T-Max™ insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCGX090700E 6065 T-Max™ insert for turning
Previous
R 453,10
inc. vat
In stock
SKU
5740120
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 1.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 4.7625mm |
| Insert Thickness | 7.9375mm |
| ORDCODE | RCGX090700E 650 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 18:31:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 6 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC0907_1 |
| Grade | 650 |
| SUBSTRATE | CM |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | E |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant 880-D3300L40-02 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 9 856,65 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3450L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 375,30 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3300L40-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 10 375,30 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3300C6-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 931,25 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3300C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 931,25 inc. vat -
Sandvik Coromant 880-D3500C5-03 CoroDrill® 880 indexable insert drillR 11 931,25 inc. vat
Write Your Own Review