Sandvik Coromant RCGX120700T01020 670 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCGX120700K15015 650 T-Max™ insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCGX120700K15015 650 T-Max™ insert for turning
Previous
R 491,05
inc. vat
In stock
SKU
5740354
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 3.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 6.35mm |
| Insert Thickness | 7.9375mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 20deg |
| GAN - Insert Rake Angle | 0deg |
| ORDCODE | RCGX120700T01020 650 |
| CHANGEDATE | 2022-04-06 02:43:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 6 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC1207_1 |
| Grade | 650 |
| SUBSTRATE | CM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A725-152R38-21M CoroMill™ 745 face milling cutterR 29 008,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A725-102R38-21H CoroMill™ 745 face milling cutterR 20 559,70 inc. vat -
Sandvik Coromant A425-102R38-17H CoroMill™ 425 face milling cutterR 30 494,55 inc. vat -
Sandvik Coromant A425-203R63-17H CoroMill™ 425 face milling cutterR 62 419,70 inc. vat -
Sandvik Coromant A725-127R38-21M CoroMill™ 745 face milling cutterR 22 482,50 inc. vat -
Sandvik Coromant A725-152R38-21H CoroMill™ 745 face milling cutterR 35 027,85 inc. vat
Write Your Own Review