Sandvik Coromant RCGX191000T20015 650 T-Max™ insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCGX151000T20015 650 T-Max™ insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCGX151000T20015 650 T-Max™ insert for turning
Previous
R 733,70
inc. vat
In stock
SKU
5740340
T-Max® insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 7.9g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 19.05mm |
| RE - Corner Radius | 9.525mm |
| Insert Thickness | 10mm |
| BN - Face Land Width | 2mm |
| GB - Face Land Angle | 15deg |
| ORDCODE | RCGX191000K20015 650 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 15:15:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 6 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 19 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC1910_1 |
| Grade | 650 |
| SUBSTRATE | CM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 2 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review