Sandvik Coromant RCKT 10 T3 M0-MM 1040 CoroMill™ 200 insert for milling
Next
Sandvik Coromant RCHT 13 04 00-ML 1040 CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant RCHT 13 04 00-ML 1040 CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
R 392,15
inc. vat
In stock
SKU
5907152
CoroMill® 200 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 200 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 12.2g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 16mm |
| RE - Corner Radius | 8mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 2.34mm |
| ORDCODE | RCHT 16 06 M0-ML 1040 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:29:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC1606M_1 |
| Grade | 1040 |
| COATING | PVD TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | ML |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant R300-063Q22-12H CoroMill™ 300 face milling cutterR 11 090,60 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-016B20L-08L CoroMill™ 300 face milling cutterR 4 131,95 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-032A25-08H CoroMill™ 300 face milling cutterR 7 611,85 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-025B32L-12L CoroMill™ 300 face milling cutterR 5 132,45 inc. vat -
Sandvik Coromant R300-063Q22-08H CoroMill™ 300 face milling cutterR 13 047,90 inc. vat
Write Your Own Review