Sandvik Coromant RCKT 09 T3 00-PH 4220 CoroMill™ 200 insert for milling
Next
Sandvik Coromant RCHT 20 06 M0-PL 1025 CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant RCHT 20 06 M0-PL 1025 CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
R 178,25
inc. vat
In stock
SKU
5739480
CoroMill® 200 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 200 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 2.7g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 9.525mm |
| RE - Corner Radius | 4.7625mm |
| Insert Thickness | 3.96875mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 4.7625mm |
| ORDCODE | RCKT 09 T3 00-MM 2040 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 18:29:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 09 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC09T3_1 |
| Grade | 2040 |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | MM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review