Sandvik Coromant RCMT 12 04 M0 3210 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCMT 12 04 00-M0 H13A CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCMT 12 04 00-M0 H13A CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 163,30
inc. vat
In stock
SKU
5740588
CoroMill® 200 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 200 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 5.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12mm |
| RE - Corner Radius | 6mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 4mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 1.76mm |
| ORDCODE | RCKT 12 04 M0-WM H10F |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 18:34:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC1204M_1 |
| Grade | H10F |
| SUBSTRATE | HF |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | WM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
Write Your Own Review