Sandvik Coromant RCKT 19 06 00-PM S40T CoroMill™ 200 insert for milling
Next
Sandvik Coromant RCKT 13 04 00-PM S40T CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
Sandvik Coromant RCKT 13 04 00-PM S40T CoroMill™ 200 insert for milling
Previous
R 326,60
inc. vat
In stock
SKU
5853554
CoroMill® 200 insert for milling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® 200 insert for milling
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 12.1g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 16mm |
| RE - Corner Radius | 8mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.5mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 2.34mm |
| ORDCODE | RCKT 16 06 M0-PM S40T |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 20:23:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC1606M_1 |
| Grade | S40T |
| COATING | CVD TiCrN+Al2O3+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | PM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant E20-A20-SE-180 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 11 488,50 inc. vat -
Sandvik Coromant E25-A25-SE-200 Cylindrical shank to Coromant EH adaptorR 14 323,25 inc. vat
Write Your Own Review