Sandvik Coromant RCKT 13 04 00-KM 3040 CoroMill™ 200 insert for milling
Next
Sandvik Coromant RCMT 12 04 00-SM 1115 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCMT 12 04 00-SM 1115 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 103,96
inc. vat
In stock
SKU
5740557
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.4g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 5mm |
| RE - Corner Radius | 2.5mm |
| Insert Thickness | 2.38125mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 2.5mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 0deg |
| ORDCODE | RCMT 05 02 M0 H13A |
| CHANGEDATE | 2022-03-09 16:49:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 05 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC0502M_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | M0 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review