Sandvik Coromant RCMT 10 T3 M0 H13A CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCMT 16 06 M0-SM 1105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCMT 16 06 M0-SM 1105 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 385,25
inc. vat
In stock
SKU
5740730
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 14.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 16mm |
| RE - Corner Radius | 8mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.5mm |
| BN - Face Land Width | 0.1mm |
| GB - Face Land Angle | 15deg |
| ORDCODE | RCMT 16 06 M0-SM 1115 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 18:35:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 16 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC1606M_1 |
| Grade | 1115 |
| COATING | PVD TiAlN+TiAlN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | SM |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review