Sandvik Coromant RCMT 19 06 00-M0 235 CoroTurn™ 107 insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCMT 20 06 M0 3210 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCMT 20 06 M0 3210 CoroTurn™ 107 insert for turning
Previous
R 372,60
inc. vat
In stock
SKU
5740753
CoroTurn® 107 insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroTurn® 107 insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 0.021kg |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 19.05mm |
| RE - Corner Radius | 9.525mm |
| Insert Thickness | 6.35mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 6.5mm |
| BN - Face Land Width | 0.15mm |
| GB - Face Land Angle | 15deg |
| ORDCODE | RCMT 19 06 00-M0 H13A |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 18:35:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 3 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 19 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC1906_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | M0 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant EF-32-10 Cylindrical sleeve with Easy-Fix positioningR 3 609,85 inc. vat -
Sandvik Coromant EF-32-08 Cylindrical sleeve with Easy-Fix positioningR 3 609,85 inc. vat -
Sandvik Coromant EF-32-06 Cylindrical sleeve with Easy-Fix positioningR 3 609,85 inc. vat -
Sandvik Coromant EF-32-16 Cylindrical sleeve with Easy-Fix positioningR 3 609,85 inc. vat -
Sandvik Coromant EF-32-20 Cylindrical sleeve with Easy-Fix positioningR 3 609,85 inc. vat -
Sandvik Coromant EF-32-12 Cylindrical sleeve with Easy-Fix positioningR 3 609,85 inc. vat
Write Your Own Review