Sandvik Coromant RCMX 32 09 00 4215 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant RCMX 32 09 00 4205 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RCMX 32 09 00 4205 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 634,80
inc. vat
In stock
SKU
5741000
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 47.8g |
| AN - Clearance Angle Major | 7deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 25mm |
| RE - Corner Radius | 12.5mm |
| Insert Thickness | 7.9375mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 7.2mm |
| BN - Face Land Width | 0.4mm |
| GB - Face Land Angle | 15deg |
| ORDCODE | RCMX 25 07 00 H13A |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 15:18:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 25 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RC2507M_1 |
| Grade | H13A |
| SUBSTRATE | HW |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | 00 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 4 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant CNGA120404T01030AWH 7015 T-Max™ P insert for turningR 2 692,15 inc. vat -
Sandvik Coromant CNGA090308T01030AWH 7015 T-Max™ P insert for turningR 2 423,05 inc. vat
Write Your Own Review