Sandvik Coromant RF123F067-12D CoroCut™ 1-2 shank tool for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant LF123H22-2525D CoroCut™ 1-2 shank tool for parting & grooving
Previous
Sandvik Coromant LF123H22-2525D CoroCut™ 1-2 shank tool for parting & grooving
Previous
R 2 512,75
inc. vat
In stock
SKU
5856797
CoroCut® 1-2 shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 shank tool for parting and grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 127mm |
| TQ - Torque | 4Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.331kg |
| OAL - Overall Length | 127mm |
| OHX - Maximum Overhang | 35.52mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 19.55mm |
| HF - Functional Height | 19.05mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.3321mm |
| H - Shank Height | 19.05mm |
| CW - Cutting Width | 2mm |
| B - Shank Width | 19.05mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 17.018mm |
| CUTDIA - Work Piece Parting Diameter Maximum | 42.2mm |
| ORDCODE | RF123E067-12D |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B1212_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-06-13 15:35:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCE2_2 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N123E2-0200-0002-CM |
| SSC - Insert Seat Size Code | E |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant RA210-051C5-14M CoroMill™ 210 face milling cutterR 9 580,65 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-051R19-09H CoroMill™ 210 face milling cutterR 9 585,25 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-063C5-14H CoroMill™ 210 face milling cutterR 12 362,50 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-063C5-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 12 362,50 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-051R19-09M CoroMill™ 210 face milling cutterR 8 958,50 inc. vat -
Sandvik Coromant RA210-152R38-14M CoroMill™ 210 face milling cutterR 22 574,50 inc. vat
Write Your Own Review