Sandvik Coromant RF123J079-16B-040BM CoroCut™ 1-2 shank tool for face grooving
Next
Sandvik Coromant RF123J20-2525B-180BM CoroCut™ 1-2 shank tool for face grooving
Previous
Sandvik Coromant RF123J20-2525B-180BM CoroCut™ 1-2 shank tool for face grooving
Previous
R 2 941,70
inc. vat
In stock
SKU
5741016
CoroCut® 1-2 shank tool for face grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 shank tool for face grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 150mm |
| TQ - Torque | 4.7Nm |
| WT - Weight Of Item | 676g |
| OAL - Overall Length | 150mm |
| OHX - Maximum Overhang | 55mm |
| LSC - Clamping Length | 95mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 26mm |
| HF - Functional Height | 25mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 6.05mm |
| H - Shank Height | 25mm |
| CW - Cutting Width | 8mm |
| B - Shank Width | 25mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 25mm |
| DAXN - Minimum Axial Groove Outside Diameter | 66mm |
| DAXX - Maximum Axial Groove Outside Diameter | 80mm |
| ORDCODE | RF123L25-2525B-050BM |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A2525_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:43:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCL2_6 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N123L2-0800-0008-TF |
| SSC - Insert Seat Size Code | L |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| AXGSUP - Axial Groove Support Direction | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant SVJBR 16 3C CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 401,20 inc. vat -
Sandvik Coromant SVJBR 2020K 16 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 226,40 inc. vat -
Sandvik Coromant SVJBR 2020K 11 CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 226,40 inc. vat -
Sandvik Coromant SVJBR 16 3D CoroTurn™ 107 shank tool for turningR 2 401,20 inc. vat
Write Your Own Review