Sandvik Coromant LF123M32-3232B CoroCut™ 1-2 shank tool for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant C8-RF123L25-42080B CoroCut™ 1-2 cutting unit for parting & grooving
Previous
Sandvik Coromant C8-RF123L25-42080B CoroCut™ 1-2 cutting unit for parting & grooving
Previous
R 3 611,00
inc. vat
In stock
SKU
5852998
CoroCut® 1-2 shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 shank tool for parting and grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 250mm |
| TQ - Torque | 9Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.907kg |
| OAL - Overall Length | 250mm |
| OHX - Maximum Overhang | 63.9mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 34mm |
| HF - Functional Height | 32mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 7.05mm |
| H - Shank Height | 32mm |
| CW - Cutting Width | 11mm |
| B - Shank Width | 32mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 32mm |
| ORDCODE | RF123M32-3232B |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A3232_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-05-16 17:20:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCM1_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N123M1-1100-0008-GM |
| SSC - Insert Seat Size Code | M |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant C8-391.27-25 085 Coromant Capto™ to ISO 9766 adaptorR 6 492,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.27-40 095 Coromant Capto™ to ISO 9766 adaptorR 6 492,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.01-80 100A Coromant Capto™ extension adaptorR 6 613,65 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.01-80 125A Coromant Capto™ extension adaptorR 6 779,25 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.27-32 090 Coromant Capto™ to ISO 9766 adaptorR 6 492,90 inc. vat -
Sandvik Coromant C8-391.01-80 065 Coromant Capto™ extension adaptorR 6 779,25 inc. vat
Write Your Own Review