Sandvik Coromant RF123L25-2525BM CoroCut™ 1-2 shank tool for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant RF123L16-2525BM CoroCut™ 1-2 shank tool for parting & grooving
Previous
Sandvik Coromant RF123L16-2525BM CoroCut™ 1-2 shank tool for parting & grooving
Previous
R 2 990,00
inc. vat
In stock
SKU
5741017
T-Max® shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® shank tool for parting and grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 150mm |
| TQ - Torque | 3.5Nm |
| WT - Weight Of Item | 1.558kg |
| OAL - Overall Length | 150mm |
| OHX - Maximum Overhang | 22.352mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 44.2mm |
| HF - Functional Height | 32mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.74mm |
| H - Shank Height | 32mm |
| CW - Cutting Width | 3.175mm |
| B - Shank Width | 44mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 19mm |
| ORDCODE | RF150.23-3244M-0317C |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A3244_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2021-12-21 06:14:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CA1_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | 150.23-0317 |
| SSC - Insert Seat Size Code | 1 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
Write Your Own Review