Sandvik Coromant RF151.23-16-40 T-Max™ Q-Cut shank tool for parting & grooving
Next
Sandvik Coromant RF151.23-12-40 T-Max™ Q-Cut shank tool for parting & grooving
Previous
Sandvik Coromant RF151.23-12-40 T-Max™ Q-Cut shank tool for parting & grooving
Previous
R 2 674,90
inc. vat
In stock
SKU
5740956
T-Max® Q-Cut shank tool for parting and grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® Q-Cut shank tool for parting and grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 127mm |
| TQ - Torque | 4.3Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.691kg |
| OAL - Overall Length | 127mm |
| OHX - Maximum Overhang | 40.9956mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 0deg |
| WF - Functional Width | 31.75mm |
| HF - Functional Height | 25.4mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 6.787mm |
| H - Shank Height | 25.4mm |
| CW - Cutting Width | 3mm |
| B - Shank Width | 25.4mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 19.9898mm |
| ORDCODE | RF151.23-16-30 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_B1616_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 15:43:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CB2G30_1 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N151.2-300- 5E |
| SSC - Insert Seat Size Code | 30 |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review