Sandvik Coromant LG123G07-2020C CoroCut™ 1-2 shank tool for shallow grooving
Next
Sandvik Coromant LF123K08-2020C CoroCut™ 1-2 shank tool for shallow grooving
Previous
Sandvik Coromant LF123K08-2020C CoroCut™ 1-2 shank tool for shallow grooving
Previous
R 2 512,75
inc. vat
In stock
SKU
5963068
CoroCut® 1-2 shank tool for shallow grooving
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroCut® 1-2 shank tool for shallow grooving
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| LF - Functional Length | 125mm |
| TQ - Torque | 3.5Nm |
| WT - Weight Of Item | 0.411kg |
| OAL - Overall Length | 125mm |
| OHX - Maximum Overhang | 43.5mm |
| KAPR - Tool Cutting Edge Angle | 90deg |
| BAWS - Workpiece Side Body Angle | 90deg |
| OHN - Minimum Overhang | 23.5mm |
| WF - Functional Width | 29mm |
| HF - Functional Height | 20mm |
| GAMO - Orthogonal Rake Angle | 0deg |
| LAMS - Inclination Angle | 0deg |
| Insert Thickness | 4.3321mm |
| H - Shank Height | 20mm |
| CW - Cutting Width | 3mm |
| B - Shank Width | 20mm |
| CDX - Cutting Depth Maximum | 3.5mm |
| ORDCODE | RG123G07-2020C |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_VKT01_A2020_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 1 |
| CHANGEDATE | 2022-08-18 16:11:00.000 |
| MTP - Clamping Type Code | C |
| CUTINT_MASTER - Part 2 Of Cutting Item Interface Identifiers | WCOR_CCG2_7 |
| Hand | R |
| MIID - Master Insert Identification | N123G2-0300-0003-TF |
| SSC - Insert Seat Size Code | G |
| CICT - Cutting Item Count | 1 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | True |
| RTOF - Rotating Functionality | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review