Sandvik Coromant RNMG 12 04 00 3210 T-Max™ P insert for turning
Next
Sandvik Coromant RNMG 19 06 00 3210 T-Max™ P insert for turning
Previous
Sandvik Coromant RNMG 19 06 00 3210 T-Max™ P insert for turning
Previous
R 217,35
inc. vat
In stock
SKU
5741231
T-Max® P insert for turning
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
T-Max® P insert for turning
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
|---|---|
| WT - Weight Of Item | 7.5g |
| AN - Clearance Angle Major | 0deg |
| IC - Inscribed Circle Diameter | 12.7mm |
| RE - Corner Radius | 6.35mm |
| Insert Thickness | 4.7625mm |
| D1 - Fixing Hole Diameter | 5.156mm |
| ORDCODE | RNMG 12 04 00 235 |
| CHANGEDATE | 2021-12-17 18:37:00.000 |
| Hand | N |
| IFS - Insert Mounting Style Code | 2 |
| SC - Insert Shape Code | R |
| SSC - Insert Seat Size Code | 12 |
| CUTINT_SIZESHAPE - Insert Size And Shape | MISO_RN1204_1 |
| Grade | 235 |
| COATING | CVD TiCN+TiN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | 00 |
| CEDC - Cutting Edge Count | 8 |
| WEP - Wiper Edge Property | False |
More from Sandvik Coromant
Write Your Own Review