Sandvik Coromant 1B230-0600-XA 1630 CoroMill™ Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Next
Sandvik Coromant 1B230-0400-XA 1630 CoroMill™ Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Previous
Sandvik Coromant 1B230-0400-XA 1630 CoroMill™ Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Previous
R 1 067,20
inc. vat
In stock
SKU
6259429
CoroMill® Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
Reliable nationwide shipping
Delivery in 4 - 5 days
CoroMill® Plura solid carbide ball nose end mill for Profiling
| DCON - Connection Diameter | 6mm |
|---|---|
| KAP - Kappa (z-axis Rot) | 0deg |
| LF - Functional Length | 57mm |
| BD - Body Diameter | 6mm |
| LB - Body Length | 17mm |
| BHTA - Body Half Taper Angle | 30deg |
| RPMX - Rotational Speed Maximum | 800001/min |
| WT - Weight Of Item | 0.031kg |
| OAL - Overall Length | 57mm |
| OHX - Maximum Overhang | 21mm |
| RMPX - Maximum Ramping Angle | 15deg |
| RE - Corner Radius | 2.5mm |
| LU - Usable Length | 10mm |
| APMX - Depth Of Cut Maximum | 10mm |
| DC - Cutting Diameter | 5mm |
| FHA - Flute Helix Angle | 30deg |
| GAMF - Radial Rake Angle | 10.5deg |
| GAMP - Axial Rake Angle | 1.5deg |
| PSIR - Tool Lead Angle | 0deg |
| ULDR - Usable Length Diameter Ratio | 2 |
| ORDCODE | 1B230-0500-XA 1630 |
| ADINTMS - Adaptive Interface Machine Direction | M_CYLRD1_F6000_1 |
| CNSC - Coolant Entry Style Code | 0 |
| CXSC - Coolant Exit Style Code | 0 |
| BMC - Body Material Code | 2 |
| CHANGEDATE | 2022-09-13 12:06:00.000 |
| STDLET - Standard Letter | HA |
| STDNO - Standard Number | DIN6535 |
| Hand | R |
| TCDCON - Connection Diameter Tolerance | h6 |
| Grade | 1630 |
| COATING | PVD AlCrN |
| SUBSTRATE | HC |
| CBMD - Chip Breaker Manufacturer's Designation | STRAIGHT |
| BSG - Basic Standard Group | COROMANT |
| ZEFP - Peripheral Effective Cutting Edge Count | 2 |
| NROTF - Non Rotating Functionality | False |
| RTOF - Rotating Functionality | True |
| CPDF - Cutting Pitch Differential | False |
More from Sandvik Coromant
-
Sandvik Coromant A10K-SDQCL 07 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10K-SCLPR 06-R CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10K-SCLPR 06 CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A12M-SDUCR 07 CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A10K-SCLPL 06-R CoroTurn™ 111 boring bar for turningR 2 190,75 inc. vat -
Sandvik Coromant A12M-SDUCR 07-ER CoroTurn™ 107 boring bar for turningR 2 167,75 inc. vat
Write Your Own Review